Zamlova Hrobka

Hrobkami se nazývaly navršené hromady kamení sesbíraného z polí. Hrobky se jmenují i kopcovité útvary v terénu, které však lidská činnost nevytvořila. Proč tomu tak je nevíme. Na některých se dají dohledat skutečné hroby, jinde najdeme záznamy již jen v kronikách. O ostatních kolují pověsti a ve většině případů ani ty ne. 

Náletovým porostem zarostlý kopec uprostřed luk

Jedna záhadná Hrobka se tyčí i nad vesnicí Jílové u Hodkovic nad Mohelkou. Na některých starých mapách bývala nazývána Hrobkou Zamlovou a měl zde být kostelík. Geologické mapy a odborné názory tvrdí, že se jedná o přírodní útvar tvořený vulkanickou horninou.  

Stará turistická mapa s vrchem pojmenovaným Žamlov

To, že jaksi nezapadá do rázu krajiny, že je tvořena hlínou a kamením do zdokumentované hloubky tří metrů ve které byl nalezen kousek antracitu nedává spát jen mě a jistému lékaři z Kanady, který podpořil můj názor, že se jedná o uměle navršenou stavbu. V současnosti začínají náš názor podporovat i aktivity místních motokrosařů které již značnou část povrchu kopce místy odebraly. Pokusný vrt, jak jej navrhoval Georg Fotr nepříchází do úvahy ani v případě, že by sem dopravil zamýšlenou vrtnou soupravu. Ani archeologové zde nikdy nic zkoumat nebudou.

Hluboká vyjetá kolej od terénních motocyklů na vrcholek kopce

Zamlova Hrobka si tedy své tajemství podrží navždy. 

 

10.05.2015

 

 

Komentáře

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: