V kleštích

V červnu roku 1987 si skupina tří mladých lidí při své osudové výpravě do romantického prostředí Zadní země, tedy Česko-saského Švýcarska, vybrala k přespání zdánlivě kryté a bezpečné místo. Jak fatálně se mýlili odhalují poslední minuty jejich zmařených životů.

Mohutné skalní masívy, náročné přístupové cesty pískovcovými labyrinty lákají trampy a milovníky dobrodružství odpradávna. Lenka Vítová, Petr Havel a Ing. Pavel Plšek v nich však nalézají krutou smrt.

Petr a Pavel

Co se ve skalách 29.6.1987 odehrálo můžeme jen spekulovat.

Nuže, pusťme se do toho:
Skupinka prochází oblastí od Pravčické brány směrem k Mezní Louce kde se rozhodne pro přenocování. Cestou je kýmsi pozorována a pravděpodobně na jeho popud se kdesi u Mezní Louky formuje vražedné komando, které postupuje trampům v ústrety. Mladí přátelé si chystají poslední bivak svého života - vražedné komando se rozděluje ve dva proudy a zahajuje útok. Útok vedený z jediných dvou možných směrů nedává Lence, Petrovi a Pavlovi žádnou šanci k úniku. Komando je během několika vteřin, během kterých pochopí, že jim jde o život, tak strašně vyděsí, že se rozprchnou jak hejno vrabců... Kluci utíkají na skalní ostroh a zůstávají v pasti. Lenka hledá spásu na opačné straně ve skalní rozsedlině, do které by za normálních okolností nikdo nelezl. Komando zná počet členů skupinky a na klucích si mučením vynucuje označení Lenčina úkrytu, ti ho ale neznají. Dívce to stejně nepomůže a společný osud tak dospěje do finále.

/ Náročnost terénu je ze snímku patrná /

Nabízí se otázka, proč to všechno? Jaký byl důvod?
Odpovědí je další otázka. Proč se cvičí vražedná komanda? Proto, aby vraždila. Námětem k úvaze může být i zkušenost trampa popsaná v jeho komentáři pod nickem Kocour.

"Byli jsme tam s kamarády na velkým vandru o měsíc později (rozuměj po vraždě) měli jsme v noci nepříjemné setkání se skupinou opilých pohraničníků, pomocníků, policajtů, snad i lesáků. Něco slavili u ohně kam jsme omylem přišli, v domění že jde o trampy."

(GPS popisovaného místa: 50°52'53.246"N, 14°15'40.899"E, identita pisatele je redakci známa.)

Skalní soutěska

/1987/

 Stalker zdolávající náročný teren skalní soutěsky, která kdysi ukrývala ostatky Lenky Vítové.

/2016/ 

 


 

Zajímavosti průzkumů

V určitých situacích musí stalker na průzkum sám. Že to není nic příjemného a ani bezpečného uvidíte na následujícím videu. Dramatičnost akce umocní i zjištění, že záznamová technika (videokamera a diktafon) pořizují, nezávisle na sobě, tříhodinový záznam a velikost nahraných souborů je 0 kb.

 


 

Aktualizovaný dodatek

Možná (určitě) celou akci někdo kryl a posléze zametal stopy. Možná se v někom hnulo svědomí a chtěl aby se událost vyšetřovala, proto pozdeji nainstaloval lebky k cestě v údolí. Možná měl pohnutky jiné a očekával víc. Kýženého výsledku se zřejmě nedočkal a tak v intrikaření pokračoval. Čekat musel až do 23.10.1990 do 10:00 kdy byly při kontrole(?) místa1) nalezeny brýle patrně zabalené v papíru a dle mechanoskopických bádání označeny za majetek Ing. Pavla Plška. Nález však na odpovědných místech žádnou odezvu nevyvolal. 

Výčet podivných nálezů by mohl pokračovat dál, třeba nálezem lidské paže. Tímto nálezem obohatil děsivou sbírku Jaroslav Kolář a bláhově se domníval, že patří ke třem zavražděným. Následně se velice podivoval faktu, že jejich kosterním ostatkům žádná část nechyběla. Došel tedy k logickému závěru, že paže patřila někomu jinému a že mrtvých ve skalách musí být víc.2)

1) Úřední záznam OSH Hřensko ze dne 23.10.1990

2) Reportáž Tv Nova - Kulový blesk (1994)

Drastických masakrů poznala tato oblast víc. Zvídavý čtenář jistě nalezne i další odkazy, namátkou třeba na Krvavý potlach...

30.04.2016

 

 

Komentáře

 

[1] Tonda 02.05.2016 10:33
Akce VB kde figurovali místní borci a která se jaksi vymkla kontrole?

 

[2] red1 02.05.2016 21:48
Jiří Tunkl připomíná počátkem 90. let v obnoveném měsíčníku Tramp následující data: Podle údajů Ministerstva vnitra ČSR bylo v polovině 60. let minulého století jen v českých zemích 200 tis. trampů, což bylo zhruba o 60 tis. osob víc, než se podařilo soustředit v pionýrských tábornických oddílech (leckdy chvalně vedených) bývalého ČSM. Trampové byli jediná nezařazená zájmová skupina - všechny ostatní včetně rybářů, zahrádkářů atp. pracovaly pod křídly Národní fronty. Experty MV byli trampové považováni za nejnebezpečnější a nejlépe organizovanou skupinu nepřátel režimu, latentních kontrarevolucionářů, která se evidentně distancovala od vládní moci. Na sledování a infiltraci agentů mezi trampy byl vypracován zvláštní program MV, který byl zvolna opouštěn až v 80. letech. Měl trampské hnutí potlačovat, zastrašovat, ale i provokovat k nepřátelským projevům vůči státu. * Násilné ozbrojené zásahy proti trampům trvaly de facto celá padesátá a šedesátá léta. Po Jetřichovicích došlo k dalšímu incidentu na Brdech nedaleko Dobříše, při němž byl vážně zraněn jeden kamarád. Do věci se vložili spisovatelé - Jan Drda a Jan Otčenášek si vyžádali slyšení u Antonína Novotného. Generální tajemník a prezident je přijal v přítomnosti Jiřího Hendrycha. Jak se ukázalo, dva nejvyšší představitelé strany neměli o těchto zákrocích ani ponětí. Tato praxe vznikla a byla provozována uvnitř ozbrojených složek - mimo tradičních milicionářů se zásahů v některých případech zúčastňovaly i vojenské jednotky. Osobně si dnes už nejsem jist, zda šlo o jednotky ministerstva vnitra, nebo ČSLA, ale ozbrojené vojáky se samopaly a psy jsem viděl při řadě násilných zákroků.

zdroj: http://www.severka.nfo.sk/useruploads/k_clankom/2013/072013_krvavypotlach/krvavypotlach_nuf_s.pdf

 

 

[4] Josef Šlesinger 20.11.2016 07:15
Dobrý den, napadla mě ještě jiná varianta, která sice není tak romantická ale o to víc běžná. Stojí ale jen na tom zda byli oba pánové svázáni. Pokud ne, co takhle klasické vysvětlení, když jdou na čundr dva chlapi a jedna holka? Není to divný. Pamatuju si ze svých čundráckých dob, kdy jsme chodili do přírody jen v pánské společnosti bylo vše ok. Pak ale začly přibývat přítelkyně a nám nezadaným vadily ty věčné důvěrnosti co k sobě projevovali. Ale nás chodilo víc, takže to bylo podružné. Ale trojice, kde jde pár a jeden sám..? Co když měl na dívku také zálusk? Svázat kamaráda, pronásledovat dívku v nebezpečných skalách kdy se jí něco stane neštastnou náhodou. Zpanikaří, pohřbí ji a kolegu, svědka zabije též. Nakonec zabije sám sebe. Vím, je to jen dedukce a pokud to tak není se omlouvám, ale varianta to je. PS Ohledně roztroušení ostatků těl a poškození oblečení. Nikde tady nepadla zmínka o zvěři, která na místě jistě je.

 

[5] red1 20.11.2016 18:21
Josef Šlesinger - Problém je, že těla chlapců byla záměrně zamaskována větví.

 

[6] Petr Vyhlídal 16.03.2017 15:41
absolutně vybělené kosti,jak z vitríny patologického ústavu.3měsíce stačí na to aby byly takto vyleštěny.Zvláštní.Lebky dvou mrtvých se skutálí dolů,a seřadí se vedle sebe do roviny.Samy od sebe,větrem,nebo pohybem lesní zvěře

 

[7] Anonym 17.03.2017 21:58
A tělo Lenky spočívající pod dvaceticentimetrovou vrstvou zeminy, kterou tam za tři měsíce navál vítr. Následných třicet let nefoukal, protože už od té doby nepřibylo nic.

 

[8] Raj 25.11.2017 15:20
@red1 a to je problem zahazet holku hlinou a vlezt si pod vetev vedle toho svazaneho a jiz mrtveho kamarada a podriznout si krkavici a vykrvacet do 15 vterin? Problem spise je, jaka zver je v lokalite a jak se ty kosti mohly za takovou kratickou dobu de facto vybelit... Jiste, udajne PRISNE TAJNE na spise spis naznacuje neco jineho, ale nejvice obycejne a nenapadn vci byvaji nejcastejsi pricinou...

 

[9] red1 25.11.2017 21:40
Raj Provést to holýma rukama určitý problém představuje.

 

[10] tup 25.11.2017 23:07
raj,,mas na mysli mravence nebo ziravinu,oboje vybeli hezky,nebo jakou pricinu vidis ty.

 

[11] Specnaz 27.11.2017 22:27
@red1 ty mas k dispozici spis z archivu? Ryc mohl nekdo za ty 3 mesice sebrat, pry tam u te skaly taborili v cervenci - srpnu trampy na tom stejnem miste. Neznam dokumentaci a chronologii. Spekulace.

[10] @tup - Jarda Kolar rikal mravenci.

Napada me, ciste spekulace, dederónský sadista vrazdici ve spanku pro pobaveni. Proto si i ve stanu (nedejbuh pod sirakem) vzdy lehejte hlava - nohy, v opacnem pripade takovemu zaskodnikovi k eliminaci (1,2 i 3 osob) staci 4 vteriny ani nemrknete. Ja nemam profily tech pohranicniku, jestli byl nektery z nich s vycvikem a/nebo sadista, mohl si tam v noci jit doresit ucty, kdyz manzelka spala. A pokud je ztracenych vic, no tak to si tam dost dobre mohl kdokoliv chodit potrenovat, co se naucil v cccp. Ostatne mistni VB pry radili nebivakovat v lokalite, proc asi? Konec spekulace.

Ostatne, vezeni jsou plna neuspesnych psychopatu, ti uspesni jsou mezi nami.

 

[12] jjj 29.11.2017 00:47
Źádné spekulace,konkrétní výpovědi zainteresovaných lidí,spisy atd.

 

[13] jjj 08.12.2017 04:33
Mimochodem,zminovaný Jarda Kolář - byl v té době už agentem STB a jeho role v případu je patrná.

 

[14] MILAN 08.02.2018 10:31
8.2.2018 Nechci spekulovat ale na potyčku mezi nima to nevypadá.Variantě s bleskem by mohl uvěřit jenom blb.Něco na tomhle případu hrozně smrdí a veřejná bezpečnost a následně policie CR se svým lajdáctvím vyznamenala.Zhruba v době hřenské tragédie nás velice nervozně legitimoval v Ostrově u Děčína na hranici s NDR člen PSVB s pistolí v ruce a když přitom zakopl mohl klidně i vystřelit.Mířil přitom na kamaráda a kdyby opravdu rána vyšla třeba by se zbavil i mě a dnes by tady bylo o záhadu víc.Pocházím z Děčínska a zdejší krajinu Labských pískovců dobře znám a vím že se v ní pohybovala při ostraze východní hranice spousta hajzlů schopných kdejakých svinstev.Počínaje VB přes PSVB Pohraniční stráž a lidé v ní leckdy naprosto bez inteligence.Tady bych viděl největší pravděpodobnost.Stačí mi selský rozum na to abych věděl co se stane když se potkají tři inteligentní lidé s těmito orgány zřejmě ve velmi špatné náladě.PS:zhruba 10let potom co nás PSVB v Ostrově ohrožoval pistolí někdo z řad bývalých PSVB zastřelil svoje sousedy.A taky v Ostrově.

 

[15] Prokazka 11.02.2018 19:35
Nedělejme si iluze o žádné době...Kazdý režim má své vražedné pomníčky čili kriminalistické pomníky pozděj. Víte vůbec, že průměrně každý rok je pohřešováno kolem 10 000 lidí a z nich průměrně 1 000 pohřešovaných dlouhodobě až na věky...z důvěrných zdrojů vím, že za období po 89. zmizelo navždy kolem 15 000 lidí. Neozvali se zkrátka ani ze zahraničí ani z tuzemska...A v emigrantských vlnách 48. a 68. zmizelo navěky ze světa mnoho tisíc lidí. Velmi často obětí loupežných a politických vražd bud ještě na území ČSSR nebo už v zahraničí...jen toho Pilčíka odhalili...

 

[16] Stalker 12.02.2018 22:38
A nikdo, ani příbuzní je nehledají...

 

[17] Tomáš V 19.03.2018 16:12
Pamatuji si mlhavě jak Lenka odjížděla, seděla na těch lavičkách před VŠCHT, podle mě tam hledali taky ty alchymistické značky. Plíšek už byl čerstvý ing a chodil s ní, docela si ji hlídal, byla to pěkná holka... Že by se pozabíjeli navzájem, na to nevěřím. StB si pak brala hafo lidí na výslech na Zvláštní odd, ale to už bylo září nebo říjen, to už si nepamatuju ...

 

[18] Stalker 19.03.2018 21:36
A kdy jste se Tomáši poprvé dozvěděl, že Lenka a Pavel zahynuli u Hřenska? Petra jste patrně neznal...

 

[19] Tomáš V 21.03.2018 17:17
Dozvěděli jsme se to nakonec všichni tak v říjnu 1987

 

[20] Milan 25.03.2018 19:27
Zajímalo by mě Tomáši jakou roli v tom mohl hrát trener boxu,který trénoval někoho od PS jak jste psal na diskusi blesku.

 

[21] Prokazka 16.12.2018 08:23
Takže jsem šel správným směrem, ozbrojené pololegální bandy přecházející stezkou do nebo z NDR.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pribeh-davne-vrazdy-trampu-jak-policie-usoudila-ze-kulovy-blesk-muze-obeti-svazat-a-zahrabat-62194?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home&autoplay=1

 

[22] John 26.12.2018 21:22
V roce 1998 jsme šli s kamarádem dvoudenní trampské z Chebské do hrenská, spali jsme v rokli u Tokane pod převisem. Už byla tma my měli oheň a najednou k nám přijelo auto, nikde žádná silnice ani cesta. Vyděšení jsme zírali na svítící vůz po chvilce se auto otočilo a odjelo. A my? Vyděšení jsme přemýšleli co se stane. Byl to hajný nebo pohraničník či převaděč? Dodnes nevím jen si pamatuji ze jsem oak nezahmouril a hned po snídani jsme vypadli. Když to tady čtu napadají mě hrůzné myšlenky i po dvaceti letech...

 

[23] Občan X 28.12.2018 08:10
Prokazko to je jenom čistá spekulace nepodložená jedním jedinýn důkazem.

 

[24] Prokazka 29.12.2018 16:26
100% pravdu už stejně nikdo nezjistí, a pokud to někdo bude tvrdit, s největší pravděpodobností to bude zase jen době poplatná propaganda. Nepřímé důkazy, jak jsem o nich psal v původní dlouhé diskuzi a jejím pokračování v odkaze o asi dvě strána deále hovoří jasnou řečí. Místní akční banda pohraničníků či lesáků apod. by si rozhodně dala větší práci se zamaskováním ostatků, dokonale by je zahrabal, zřejmě o pár metrů níže, kde je dostatečná vrstva půdy a nikdy nikdo už by kosti nenašel. Dále pro "národně osvobozeneckou" bandu hrdlořezů řečeno tehdejší propagandistickou rudou řečí, dnešní řečí, teroristickou islámskou bandu, hovoří zvlášní uzel a zejména proděravění kanad na tento provaz, aby byly nohy stažené "na maso" a dotyčný tremp se nemohl osvobodit. A hlavní důkaz je to, že se to stalo téměř na "čáře" a k tomu nedaleko staré pašerácké stezky, která jedinou schůdnou tajnou stezkou do Saska. Věřím, že i "dnes" tam a nejen tam, přecházejí neviditelně "čáru" či zelenou hranici různé skupiny a jednotlivci za podobným účelem jako před cca 70 až 30-ti lety. Špionáž, teror a hlavně zisk z převaděčství osob a kontrabandu jde napříč všemi režimy, nejen v Hřensku, ale prakticky všude na hranicích Kolonie česko. Některé lidi a velké skupiny či "zboží" je totiž i dnes riskantní tahat po silnicích, že...

 

[25] Občan X 29.12.2018 17:36
Proč by se proboha nějaké komando bojovníků proti světovému imperialismu a sionismu tajně dostávalo do tehdy spřátelené NDR a přitom likvidovalo případné svědky. A to bez jakéhokoliv vědomí našich tehdejších úřadů.

 

[26] Občan X 29.12.2018 17:39
A co je na tom uzlu tak zvláštního?

 

[27] Prokazka 29.12.2018 18:01
A proč některé složky nebo StB či "kontráši" nebo i novodobé tajné služby operují schválně utajeně i v rámci těchto tajných služeb nebo tajně v rámci více tajných služeb daného státu ? I ta velvet "revoluce" byla minimálně na počátku plně v režii tajné služby či tajných služeb a tak lze pokračovat s příklady dále a dále. Proč, proč místní akční skupina pohraničníků , lesáků nechala válet ostatky tempů na povrchu a to včetně Lenky? (první zbloudilec co by slézal po strmém povrchu té štěrbiny co tam ležela Lenka, by ji chtíc nechtíc odhalil, bud to tlející oblečení nebo rovnou kosti) Zkrátka to na místní akční vražednou skupinu nějak nepasuje...proč by proboha vrazi skopávali či snášeli lebky klkuku k turistické stezce a posadili je vedle sebe? To udělal až nějaký tremp či turista, co nechtěl být oběžován tehdejšími orgány, když by nález přímo oznámil. Proděravění kanad není běžná civil praktika znehybnění.

 

[28] Prokazka 29.12.2018 18:09
Bláhové si myslet, že vše co se dělo před 89. bylo a je zaneseno v papírech a bylo s vědomím nejvyšších úřadů či funkcionářů. Někteří na nižších pozicích v krajích atd. jednali tak nějak na vlastní pěst z vlastních mocenských pohnutek nebo prospěchu pro toho či onoho u Koryta, proti tomu a tam tomu atd. V 80. letech se ledy rozdělní Evropy začali hýbat a pukat zatím potichu. Zkrátka jak je i v reportáži uvedeno, nějaký soudruh či skupina soudruhů jednala na vlasní pěst nebo ve spolupráci s úzkou skupinou soudruhů z KGB apod., s tím že nebudou informováni ani soudruzi Stasi z NDR apod. Však oni to dnes "demokratické" tajné služby našich nyněnjších spojenců nedělají jinak a špehují se spojenec nespojenec, že...

 

[29] Občan X 29.12.2018 19:14
ÚDV to šetřila celá léta,aniž by na něco takového ani náznakem přišla. Konspirační teorie jsou teď holt v módě. Mě by jenom zajímalo, co tomu říká pan Strauss. Nemáš na něj kontakt?

 

[30] Prokazka 29.12.2018 20:48
Nemám, ale bydlí v Dolním Žlebu. Jedno je jasné, stalo se to téměř na čáře a k tomu je třeba přihlížet. Žádné konspirační teorie, špioni, teroristé atd. se v ČR pohybovali vždy, za min. režimu i dnes. Zřejmě se potřebovali nepozorovaně dostat do západního Berlína nebo z něj k nám. Vím o podobných případech na Šumavě, do podrobna. Říkejte si co chcete, ale stále platí, že jsme dsolov křižovatkou Evropy a pohybuje se tu kde kdo a Češi rádi poslouží za patřičný bakšiš či výhodu atd. Zájmem každého domorodého vraha či vrahů v tomto případě je jednoznačně, aby nebyli odhaleni a do toho rozhodně vůbec, vůbec nezapadá doslova pohození těl ledabyle kousíček od turistické stezky. Nebo že by dotyční údajní vrazi "furtáci" pohraničníci byli smyslů zbavení trvale i po vraždě a dalších dnech, týdnech a vlastně neustále? Zkrátka to do sebe nejak logicky furt nezapadá na vrahy furtáky pohraničníky, ledaže byli trvale imbecilní.

 

[31] Stalker 30.12.2018 23:41
Nedávno objevené spisy odhalují možný důvod, proč někdo dodnes nechce celý případ objasnit. Nové indicie ukazují, že se mladí trampové pravděpodobně stali nežádoucími svědky ve vysoké hře podpory mezinárodního terorismu.
Přehrajte si znovu reportáž a poslechněte co pan Mareš říká. Hovořit konkrétněji už snad ani nemůže...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pribeh-davne-vrazdy-trampu-jak-policie-usoudila-ze-kulovy-blesk-muze-obeti-svazat-a-zahrabat-62194

 

[32] Tomáš 20.12.2020 22:21
Pro Stalkera: Přemýšlel jsem proč to vyšetřovatelé tak zatloukli do ztracena. Na řece u pohraničníků sloužil v té době jeden náš známý trenér boxu. Už je myslím po smrti. Myslel jsem na spíš na to krytí, nežádoucí publicity takového činu v roce 1987 ...

 

[33] Stalker 21.12.2020 19:11
Jestli to není někdo z těchto lidí... ?http://www.vojensko.cz/expedice-statni-hranice-2015?image=58

 

[34] Candy 29.12.2020 17:12
Pro Tomáš: Ty si ten spolužák Lenky?

 

Tento článek byl uzavřen. Nemůžete k němu přidávat další komentáře.