Zámek kterému osud nepřál

V roce 1700 započala na popud majitele lanškrounského panství Jana Adama Ondřeje z Lichtenštejna stavba Nového Zámku u Lanškrouna. Velkolepá stavba však do vínku žádnou příznivou sudbu nedostala. Po svém dokončení zámek dvakrát vyhořel a pak následně po zásahu bleskem potřetí.

Majitel zámku pochopil že souboj s osudem vyhrát nedokáže a nechal celou nákladnou stavbu rozebrat. Totálnímu zmaru odolala pouze jediná z věží, která svůj boj zatím nevzdala a ač chatrná, chrání svojí velikostí i tajemné podzemí pod sebou.

Poslední věž

Do tajemného podzemí vstupujeme i my a pokoušíme se nalézt stopy dávných časů, které i tehdejším obyvatelům měly zůstat skryty.


Možná si ještě vzpomenete na kruh tajícího sněhu, který v roce 2010 nějaký čas jitřil mysl záhadologů. I tato záležitost měla pozadí v činnosti o které málo kdo tušil. Pravděpodobně ledabyla zapojená svorka elektrického zemního kabelu spolu s kýblem od asfaltu vytvořily v zemi topení, které dokázalo rozehřát v silných mrazech dvoumetrový sloupec hlíny nad sebou a kousek louky proměnit na jarní zahrádku. Výkonný ohřívač si můžete prohlédnout na fotografii, případně v expozici zámku.


 Poškozená kabelová svorka

23.10.2016

 

 

Komentáře

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: