Poslední cesta

Poslední cesta tragicky zemřelých mladých lidí v oblasti Mezná - Česko-saské Švýcarsko se odehrála 29.6.1987.

Podle zdokumentovaných svědectví navštívili Petr, Pavel a Lenka nedovoleným způsobem skalní (Pravčickou) bránu, a to tak, že přelezli ze směru od hranice záteras zamezující vstup na skalisko.

Jejich chování zaznamenal hlídač Pravčické brány pan Dvořák, který se okamžitě snažil zjednat nápravu. Vynadat narušitelům se mu nepovedlo, protože utekli zpět k hranici, tak alespoň zburcoval Ostrahu státní hranice s oznámením o ilegálním vstupu německých občanů do ČSSR.

Potom nastala honička. Jestli na obou stranách hranice nevíme. Pokud ano, mnohé by to vysvětlovalo.

Svědecky je totiž doložena nebývalá brutalita východoněmeckých pohraničníků vůči zadrženým německým občanům.

Výpověď pana Josefa Kadeřábka *1955 v projektu Paměť národa: 

„Nebo ve Hřensku jsem to zažil a zažil jsem to i v Petrovicích na přechodu, kdy přivezli Němce, kteří se pokoušeli tady naivně utéct přes čáru, a když je naši chytili a dávali je zpátky Ossies Němcům, ty chycené, tak to jsem viděl asi největší brutality, myslím při tom předávání. Ti naši pohraničníci prostě jim je dali, ale to, jak oni s nimi zacházeli, ti němečtí celníci nebo ti policajti pasoví, takovou brutalitu jsem asi v životě neviděl. To kam se hrabe Národní třída. Fakt jako do oka obuchem, přeražená ruka a házeli je do aut prostě, ty, kteří se pokoušeli a které tady ti naši chytili.” 

Detailní pohled na lebku s vpáčenou zlomeninou v levé nadočnicové oblasti

Po roce 1990 pronásledoval asi půl roku matky zavražděných jistý podivín nazývaný "Kronikář". Na první schůzku u Tyršova pomníku  přijel na kole, na které během rozmluvy zapomněl a vydal se pro auto. Druhá schůzka se již konala v na obytné auto přestavěné sanitce. Tam se "Kronikář" pochlubil svojí kronikou a hlavně fotografií která  údajně zobrazovala člověka zašlapaného v bahně, nad kterým stojí čeští i němečtí pohraničníci. Okomentoval ji slovy: To nebyla vražda první ani poslední.

Uniformovaní příslušníci pohraniční stráže v družném hovoru

("Kronikář" měl zaznamenávat události u hřenské OSH a intenzivně se zajímal o to, kdo je vrah).

Osobu "Kronikáře" - Jaroslava P. Úřad dokumentace a vyšetřování ztotožnil a neúspěšně vyslechl. Kronika se nikdy nenašla. 

Jak dalece tato lehce nastíněná  teorie přesahuje svými důsledky  rozměr našeho českého rybníčku nechť si každý čtenář zhodnotí sám.

---

Předpokládaná a dle svědeckých výpovědí nejpravděpodobnější trasa  obětí.

 

Zdroje:

Paměť národa:

https://www.pametnaroda.cz/cs/kaderabek-josef-1955

Eva Havlová, Mapy.cz, internet a vlastní.

26.10.2021

 

 

Komentáře

 

[1] OkKo 31.10.2021 22:52
Velmi zajímavé a dobře zpracované. Možná vyplyne na povrch, že ten pan Horolezec ví víc, než sám tvrdí. Třeba řekne, proč 30 let vodí vyšetřovatele za nos...

 

[2] Kritik 08.11.2021 20:59
UDV díky tomu musel taky po šesti letech neplodného úsilí na příkaz státního zastupitelství vyšetřování ukončit.

 

[3] Ikaros 03.12.2021 21:05
V přépadě, že by se prokázalo, že Lenka Vítová, Petr Havel a Pavel Plšek byli usmrceni během operace tehdejší Československé tajné služby, kdo by za jejich tragickou smrt dnes nesl právní odpovědnost včetně finančního odškodnění pozůstalých po těchto obětech.

 

[4] Nový 28.05.2022 23:17
1.7 1987 nedaleko slézaly také dva lezci kteří pokořily v ten den Jehlu Pravčického dolu třemi cestami...možná něco viděly nebo zaslechly a ptal se jich vůbec někdo?...https://www.skalnioblasti.cz/4_history/5_history_index.asp?history_cmd=7admin&id=16514

 

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: