Jablonec - srovnáno se zemí.

Poničený objekt původní školy, prkny zatlučená okna, v pozadí les.

Krátce po Vánocích (2008) jsme navštívili bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko. Na rozsáhlé ploše někdejšího vojenského prostoru se ještě po konci druhé světové války nacházelo množství vesnic a vesniček, osídlených především německy hovořícím obyvatelstvem. Na základě rozhodnutí československé vlády byli místní usedlíci vysídleni do Německa. Opuštěná stavení byla znovu osídlena lidmi z vnitrozemí. Po roce 1947 však museli i noví obyvatelé opustit své domovy. Armáda se zde rozhodla vytvořit jeden z největších Vojenských výcvikových prostorů (VVP) u nás. Vesnice, mnohé založené již ve 13. století, byly srovnány se zemí.

Prostor byl využíván československou armádou až do okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Následně byl zabrán sovětskou armádou. Rudoarmějci si zde vybudovali množství specializovaných základen, většinou prvořadého významu. Namátkou lze uvést vojenské letiště v Hradčanech, nejmodernější zařízení svého druhu na území ČSSR, podzemní sklady raketových hlavic u Kuřivod ( dle některých údajů zde mohly být skladovány i jaderné hlavice ) a hlavní štáb raketového vojska v Jablonečku s přidruženou základnou mobilních raketových nosičů.

Právě bývalou obec Gablonz ( Jablonec, Jabloneček ) jsme navštívili. Na místě jsou do dnešních dnů zachovány dva objekty z původní zástavby obce, škola z roku 1902 a rodinný dům z roku 1939. Obě stavby byly využívány Rudou armádou. Rodinný dům sloužil jako budova štábu raketového vojska. Dále zde stojí několik staveb, zbudovaných zřejmě sovětskými vojsky. Ve všech objektech se dnes nachází velké množství odpadků všeho druhu. Od domovního odpadu až po autosedačky z rozebraných vozidel.

Poničený objekt původní školy, prkny zatlučená okna, v pozadí les. Boční pohled.

   Budovy jsou většinou volně přístupné, bez jakýchkoliv zábran či zákazů vstupu. V okolí se nenachází téměř žádné obydlené stavení. Přesto jsme byly krátce po našem příjezdu zastaveni jakousi místní domobranou. Upozornili nás, že objekty jsou v soukromém vlastnictví a je do nich zakázán vstup. Jakékoliv označení však chybí, jak jsem uvedl výše. Zvláště důrazně jsme byli varováni před přiblížením se k budově bývalé jídelny. V ní jsou uskladněny(?) díly z desítek rozebraných automobilů. Dokonce nám bylo zakázáno cokoliv fotografovat. Zákaz jsme samozřejmě ignorovali, jelikož jsme se pohybovali po veřejné komunikaci. 

Nakonec si místní strážci zapsali naší poznávací značku a doporučili nám, abychom se nepřibližovali ani k budovám bývalých garáží raketového vojska nad vesnicí. Přesto jsme se na místo vydali. Leží na veřejné silnici bez omezení vjezdu. Samotný areál garáží je pečlivě opatřen cedulkami se zákazem vstupu, což jsme akceptovali a pouze garáže z dálky vyfotografovali.

V bývalé sudetoněmecké obci lze ještě rozpoznat základy barokního kostela nad školou, školu a novostavbu z roku 1939. Místy lze zaznamenat rozpadající se pískovcové sklepy. Vše ostatní zmizelo pod vojenskými stavbami či bylo pohlceno vegetací. Jabloneček je v soukromém vlastnictví, důsledně strážen, a pozvolna se stává černou skládkou.

Loc: 50°36'19.859"N, 14°52'53.27"E

Fotogalerie.

Poznámka: Faktografické údaje použity ze serveru www.zanikleobce.cz

20.01.2008

 

 

Komentáře

 

[1] Incognito 04.02.2012 12:40
Pro upřesnění, ta (novostavba) je původně česká škola, která byla postavena pro 8 českých dětí žijících v obci. A nepořádek je důsledkem činnosti majitele původní německé školy. Jinak zbytky vesnice byly srovnány se zemi v 90. letech a stávající objekty byly zachovány díky (tamnější domobraně)!

 

[2] red1 05.02.2012 20:47
Komentář od Inkognito je přepsaný z předešlého webu. Proto nesouhlasí datum ani čas vložení. Zdál se mi natolik zajimavý, že jsem jej zde uvedl.
Pisateli -Inkognito- za něj děkuji.

 

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: