Ještěd 20.srpna 1948-autentické záběry z letecké katastrofy

 Trosky havarovaného letounu Avia C-3A na Ještědu

"Na libereckém letišti probíhaly zrovna dovolené... Když přišla zpráva o havárii vypravilo se na místo osobní auto... Nakládali dva raněné, kdo byli nevím..." 

 20.srpna 1948 havaroval dvoumotorový letoun C-3 od 1. leteckého dopravního pluku na hřebenu Ještědu.  Osádku stroje tvořila pětice mužů včetně dvou leteckých konstruktérů Antonína Husníka a  Vladimíra Karmazína.

Skupina mechaniků před osudným strojem

Vojenský dopravní letoun C-3 s označením D-78 (v.č. 233) odstartoval v osudný den z kbelského letiště. Pro špatnou viditelnost na letiště v Liberci nikdy nedorazil. Zbývalo posledních pět kilometrů...

 Mapa     

Trasa k místu havárie od parkoviště Výpřež: GPX   KML

Následné video zobrazuje serii snímků Mohyly letců tak jak je zachytil fotoaparát počátkem června 2012.
 Skřípací kleště na jednom ze snímků možná patřily skupině hledačů historických artefaktů kteří se zde v roce 2011 pokusili ukrást část podvozku z havarovaného letounu. Některým milovníkům letecké historie stačí ukrást mé fotky havarovaného stroje, jiní(?) touží mít i jeho skutečnou součást.

Mohyla letců, současnost - Fotogalerie.  

Krátce po havárii: Fotogalerie obsahuje drastické záběry

Doplňující informaci mi zaslal i pan T.A. dle které se osudného letu účastnil i ing. Brabec, který byl s ing. Husníkem ošetřován v liberecké nemocnici. O jeho osudu nejsou žádné další zprávy.

Krátká zpráva z dobového tisku:

K leteckému neštěstí na Ještědu
Liberec(r)- Již jsme informovali o páteční katastrofě vojenského letadla, k němuž došlo na svazích Ještědu. Nyní se dovídáme další podrobnosti. Příčinou katastrofy bylo špatné počasí, protože vojenský dopravní letoun narazil na les při letu v mracích. Letu se zúčastnila také delegace generálního ředitelství kovostrojírenského průmyslu. Z něj o život přišel ing.Karmazín a tři členové vojenské posádky letadla. Těžce zraněni jsou, ing.Hrušník a ing.Brabec, které ošetřují lékaři v liberecké nemocnici.

Novinový výstřižek s popisem události

Můj dotaz liberecké nemocnici, stran této informace, zůstal pochopitelně bez jakékoliv odezvy...

 Zdroj: Archiv absolventa VOŠLM (Vojenské odborné školy pro letecké mechaniky) v Liberci, deník Právo (sobota 24.9.2011), komentář pod článkem #2 a vlastní průzkum.

Vzhledem k faktu, že článek vyvolává kontroverzní reakce, upouštím od záměru zveřejnit další informace, ať již z vyšetřovacích zpráv či  výpovědí svědků. 

   

02.06.2012

 

 

Komentáře

 

[1] red1 03.06.2012 15:12
Dopravní letoun Avia C-3A, původní německý Siebel Si-204D. Foto: http://toulky.vojenstvi.cz/foto_index.php?fid=1594

 

[2] PaKlo 20.08.2012 12:18
Dobrý den, označení stroje bylo nejspíše D-78, protože patřil k 1. leteckému dopravnímu pluku. Výrobní číslo stroje 233.

 

[3] red1 20.08.2012 17:28
Dobrý den, děkuji za informaci.

 

[4] red1 26.12.2013 18:11
Dohledal jsem ještě další tři fotografie. Označení nešťastného stroje bylo skutečně D-78.

 

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: