UFO - Nové Město pod Smrkem

Počátkem září se na mne obrátila prostřednictvím Libereckého Deníku paní Vlasta Fialová z Liberce. Ze své chaty v Novém městě pod Smrkem pozorovaly s dcerou UFO.


Událost, která se odehrála na půlnočním nebi z 23.-24.8.2013 obě dámy silně ovlivnila.

S dcerou jsme si po tmě dlouho do noci povídaly, říká Vlasta Fialová. Najednou dcera povídá. "Koukni mami, támhle letí nějaké letadlo s opilým pilotem." Obě ženy pozorují tuto noční nebeskou podívanou okénkem chatky. Koule ohnivé barvy se mezi tím přesunula směrem za ovocný strom stojící v zahradě. Dcera odhadla velikost objektu na 5-7 metrů v průměru. 

Vlasta Fialová doplňuje, že povrch koule se podobal záběrům slunce v astronomickém dalekohledu. Naprosto jasně a zřetelně ohraničená koule po které jakoby stékala červeno-oranžová záře. Narozdíl od slunce z ní nešlehaly ohnivé jazyky.

Další pozorování z terasy chatky již zaznamenává tento objekt na cestě do údolí směrem k Ještědu, kde koule nejdříve létá ze strany na stranu, jakoby se nemohla rozhodnout, kam se vydat a následně zmenšuje svoji záři i objem až k úplnému vymizení.

Průzkum místa

Můj první kontakt s paní Fialovou se uskutečnil pomocí mobilního telefonu, při kterém jsme se domluvili na návštěvě zmiňované lokality. Z rozhovoru vyplynulo, že Vlasta Fialová nezná takzvané thajské lampiony, či balóny štěstí. Pro naše setkání jsem si tedy připravil video, které podrobně zobrazuje samotný balon, i způsob vypouštění. V závěru videa pak i formace těchto světel na noční obloze.

Jak Vlasta Fialová, tak i její dcera jednoznačně popřely jakoukoli podobnost thajských lampionů s objektem který onu srpnovou noc pozorovaly. Navíc jsem byl upozorněn na další údajné podivnosti dávané s tímto jevem do souvislostí.

První z nich je uschnutí dvou stromů třešní, opadání plodů i listí. Druhou zvláštností byl výskyt zvláštní houby ve foliovníku, která se tvarem podobala mořské hvězdici.

Při ověřování  bylo zjištěno, že stromy třešní jsou staré a neošetřováné, napadené parazity.

Plodnice Květnatce Archerova

 Houba byla identifikována coby  Květnatec Archerův, tedy chráněný druh stopkovýtrusné houby jejíž výskyt byl v Československu poprvé zaznamenán v roce 1963.

Květnatec Archerův

Závěr

Podružné události nikterak nesouvisí s pozorováním fenoménu UFO. Neidentifikovaný letící objekt mohl být takzvaný thajský lampion, jehož výskyt v této době a lokalitě lze více než předpokládat. V Novém Městě pod Smrkem probíhal o této noci Fryyfest 2013. 

Zdroje: Liberecký deníkwww.fryyfest.cz, a vlastní průzkum.

 

08.09.2013

 

 

Komentáře

 

[1] Fialova 09.09.2013 18:35
Autor zde přehlédl skutečnost,že ve své výpovědi uvádím,že jsme s dcerou viděly celosvítící kouli.po prostudování druhu thajských balonu na internetu jsem se informovala,že thajský balón není pravidelná koule,žádný z nich nemá velikost pět metru a svítí v něm jen svíčka.koule, kterou jsem viděla byla opravdu kulatá a celosvítící.autor se na mou výpověď zřejmě zcela nesoustředil.navíc nebere v úvahu fakt, že vypouštění balonu v noci je zakázané z důvodu ohrožení letadel,tuto informaci mi poskytl pilot vyhlídkové ho letadla v Liberci .balon,který během pěti minut při úplném bezvětří letí na jih ,v,zápětí na sever a ihned na západ a uletí desítky kilometru je zřejmě dílem kocourkova. Nebo jsou kocourkovští mezi námi? Fialova

 

[2] red1 09.09.2013 19:26
Na vaši výpověď jsem se soustředil. Neúčastnil jsem se však vašeho pozorování a proto jsou možná mé informace mírně zkreslené, za což se omlouvám a jsem rád, že je zde doplníte.
Netvrdím, že jste pozorovaly thajský lampion, jen tuto možnost uvádím jako pravděpodobnou. To, že lampion neměří pět metrů v průměru vím. Vím i to, že namá tvar pravidelné koule. Zda se mohou, či nemohou vypouštět v noci nevím. Děje se tak však zcela běžně o čemž se můžeme přesvědčit i na záběrech z Balónového ještědění 5.2.2011 kde jich bylo údajně vypuštěno více jak 1500.


http://www.youtube.com/watch?v=p5d8Yu0j-v0


Problematika jejich používání je jak víme složitější, hlavně z důvodu toho, že mohou velice snadno způsobit požár.
Váš popis pohybu oné koule však odpovídá naprosto přesně letu thajského lampionu unášeného vzdušnými proudy. Proto tuto možnost uvádím jako nejpravděpodobnější vysvětlení.

 

[3] Fialová 15.10.2014 01:42
Před pár dny jsem si na vás znovu vzpoměla. Za stejného bezvětří jako v noci kdy jsme s dcerou viděly ohnivou kouli na kterou jsem Vás upozornila někdo vypustil thajský balon na druhém konci ůdolí ,které mám pod chatou. Zhruba v místě ,kde jsem poprvé zahlédla kouli. Ipřez tu dálku bylo zřetelně rozeznatelné světlo svíčky a tvar slzy se špičkou dolů. Balon stoupal rovně vzhůru,kdežto plně svítící koule letěla vodorovně aniž by kopírovala terén. To zmenšováni za stromem které v článku uvádíte bylo způsobeno tím,že z relativně pomalého pohybu změnila rychlost a doslova vystřelila opět přesně vodorovně z místa kde stála. Vzdušné proudy kopírují terén a tak rychle nemění rychlost .Nikdo mne nepřesvědčí ,že to nebylo UFO

 

[4] red1 14.11.2014 21:57
V článku jsem nabídl pouze možné vysvětlení vašeho pozorování. Důkaz o tom, co jste pozorovaly nemám ani já, ani vy. S vašim názorem, že se jednalo o UFO se tedy plně ztotožňuji.

 

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: