Fenomén sté opice v projektu Honzy Obročníka

Podstatu tohoto jevu vysvětluje asi nejlépe pojednání Lyalla Watsona: Biologie nevědomí, které popisuje třicet let trvající výzkumný projekt na japonské opici Macaca fuscata. 

Zátiší s knihou: Stá opice vyhrává

Na ostrově Košima v Japonsku žije kolonie opic. Vědci vzali  batáty a hodili je opicím do písku. Opice milují batáty, ale ne písek. Jedna mladá samice, našla řešení tohoto problému a začala batáty omývat. Naučila tento trik svou matku a brzy uměly i všechny mladé opice omývat batáty. Z dospělých se tomuto chování naučili pouze ti, kteří napodobovali chování svých dětí. Vědci zaznamenali tyto události mezi lety 1952-1958.

A pak, v roce 1958 pár opic z ostrova Košima, které se naučily tomuto způsobu a dosáhly kritického množství 100, nastal obrat. Téměř každá opice na tomto ostrově omývala batáty bez předchozího učení. Pokud by se tak stalo pouze na tomto ostrově, vědci by přičítali tomuto jevu nějaký druh komunikace a pátrali by po něm. Ale také opice na okolních ostrovech dokázaly omývat batáty. Dokonce i na hlavním ostrově Japonska v Takasakiamě opice umývaly batáty.

Neexistoval  žádný známý způsob komunikace mezi opicemi, ketrý by to mohl vysvětlit. Bylo to poprvé, kdy vědci něco takového pozorovali. Učinili závěr, že musí existovat jistý druh morfogenetické struktury  nebo pole, jež se rozprostírá nad těmito ostrovy a skrze které byly tyto opice schopny se dorozumívat.

Fenomén sté opice vědci později údajně vyvrátili, (pokud znáte tuto studii, napište mi). Existují však lidé, kteří v jeho fungování věří. Jedním z nich je i Honza Obročník, jehož práci vám zde představuji. Zda se jemu a ostatním "opicím", z nichž jednou jsem i já, podaří pomocí nové společenské hry ovlivnit svět, nevíme. Máme však možnost sledovat průběh projektu na jeho stránkách:
Stá opice vyhrává - nová společenská hra.

21.09.2014

 

 

Komentáře

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: