Anomálie Kamenného pastýře

Menhir nalezneme u obce Klobuky na Kladensku. (50°18'4.579"N, 13°59'4.272"E) Se svojí výškou pohybující se okolo 340cm je nejvyšším menhirem v Čechách. Stáří menhiru není známo, uvažuje se však, že k jeho vztyčení došlo v období bójském. O jeho účelu se vedou dohady, jak mezi laickou, tak odbornou veřejností.

Menhir u obce Klobuky

Laická i odborná veřejnost stála také za průzkumem údajné magnetické anomálie tohoto klobuckého menhiru. O letním slunovratu roku 1994 se ke Kamennému pastýři vypravila skupina Nadace pro studium a výzkum hraničních jevů a pracovníci Picodas Prague s.r.o. s cílem, provést zde určitá speciální měření. Dle informací, které se v dalších letech dostaly na veřejnost, byly výsledky měření zarážející. Kámen prý vyzařuje zvláštně orientované magnetické pole a při východu slunce zapřičiní magnetický impuls (30 nT) v zemském poli. 

Přihlédnemeli k faktu, že kámen tvoří rezavě hnědý středozrný pískovec se železitým tmelem, bylo by málo prozíravé předpokládat ne-existenci tvarově orientovaného magnetického pole. Z konstrukce protonového magnetometru a postupu měření zase jasně vyplývá, že: "Vedle anomálií zemského magnetického pole se vyskytují i takzvané časové variace. Kromě nich existují i kratší denní variace, tedy velmi malé a rychlé cyklické změny o amplitudě 20 - 50 nT s periodou pod 10 minut. Tyto rušivé faktory je nutné mít pod kontrolou".

A tak se ke staré legendě o Kamenném pastýři hlídajícím své stádo ovcí (šest až dvanáct menších menhirů uspořádaných do kruhu - dnes neexistujících) řadí další. Tajemné magnetické anomálie.

Zda se jedná o chybu v měření způsobenou neznalostí problematiky, či snahu o vytvoření záhady "za každou cenu" nevíme, na tuto otázku si musí každý zvídavý čtenář odpovědět sám. Můj osobní názor je ten, že je zbytečné vlastnit sofistikované měřící zařízení, když jej neumím používat. 

Zdroje: WikipediaK čemu slouží magnetometr, Kpufo, diskuse na Facebooku, fotografie vlastní.

23.01.2015

 

 

Komentáře

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Upozornění: Tato diskuse je moderovaná, každý komentář musí být schválen administrátorem!
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici šest: